Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 157 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Przeprowadzka!

poniedziałek, 24 października 2011 20:45

W związku z licznymi niedogodnościami związanymi z działaniem serwisu bloog.pl na WP.pl blog Aucycji "Parnas" przeniosłem na '

 

http://literacka-kanciapa.blogspot.com/

 

 

tu od dziś publikowane będą wszelkie informacje, recenzje, filmy i wywiady z Egidy i portali z którymi współpracuję....

 

 

zapraszam!!!!


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Recenzja V: "Podpalić Gazę" - Ewa Jasiewicz. Wyd. W.A.B.

niedziela, 23 października 2011 19:31

 

Bliski wchód zawsze kojarzył nam się z wojną. Tak jak Bałkany dla Europy, tak Półwysep Arabski dla Azji Mniejszej i dla Świata stanowi punkt zapalny – „kocioł”, w którym cały czas wiruje wybuchowa mieszanka.

Ewa Jasiewicz zajęła się niezwykle istotnym „problemem” z jakim borykamy się od dziesiątek lat. Rzuciła nieco światła na konflikt Izraelsko-Palestyński. Zrobiła to jednak nie pod dyktando Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, czy nawet Polski…Włączyła reflektor z zupełnie innej strony. Gdzieś znalazła baterie do szperacza i nadała nieco histeryczny przekaz S.O.S. ze Strefy Gazy.

Dlaczego użyłem terminu „histeryczny”? Bo wydaje się on całkowicie uzasadniony. Podpalić Gazę – debiut książkowy brytyjskiej dziennikarki – jest bowiem krzykiem pod wiatr, samotnym, niemalże samobójczym atakiem na zachodnie supermocarstwa. A najgorsze, że w swych opiniach autorka  ma w dużej mierze rację, a niewielu jest ludzi, którzy potrafią to dostrzec.

Wszystko zaczęło się mniej więcej w roku 1948, kiedy to na podstawie Rezolucji ONZ nr 181 dokonano podziału Palestyny wyodrębniając niezależne Państwo Izrael. I jedna i druga strona (przede wszystkim druga) – a więc Żydzi i Arabowie – nie do końca zgadzali się z ustaleniami. Rozpoczęła się obopólna, jednak nierówna ekspansja….

To książka ukazująca „od kuchni” to co dzieje się na styku tych dwóch kultur od ponad pół wieku. Autorka jest jedną z niewielu osób z zewnątrz, które były obecne  w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu podczas operacji ”Płynny Ołów” i wielu innych działań wojennych prowadzonych przez wojska Izraelskie. Bardzo szczegółowo i sugestywnie opisuje to, co do opinii publicznej nie zawsze trafiało. Od liczby ofiar, przez relacje, wywiady z mieszkańcami oblężonych terenów, analizy dokumentów uchwalanych przez międzynarodowe konwencje, aż do rodzajów uzbrojenia jakimi dysponują obie strony.

Jasiewicz staje po stronie Palestyńczyków. Stara się zwrócić nasza uwagę na to, że w większości Oni są ofiarami, a ich niespełna półwieczny (formalnie) sąsiad bezwzględnym oprawcą. I chyba częściowo na rację. Podział ich kraju był sztuczny, narzucony odgórnie przez Zachód i spowodowany napływem setek tysięcy ludzi Wyznania Mojżeszowego. Kilkanaście tysięcy kwadratowych zostało wyrwanych z ich historycznej ziemi. Oczywiście Izraelczycy też od wieków zamieszkiwali te tereny i rościli sobie do nich prawa, konflikty były więc chlebem powszednim (Teoretycznie niepodległość odzyskali (Izraelici) po ponad tysiącletnim oczekiwaniu. Od czasu podbicia Ziemi Izraela przez muzułmanów w 636 roku). Reporterka Le Monde Doplomatique zapomina jednak, że obecne wojny rozpoczęła Palestyna w 1948. Konsternacja jaka objęła ten kraj jest całkowicie zrozumiała, ale eskalacja oskarżeń wobec Izraela jest niestety jednostronna. Całkowicie zgadzam się jednak z faktem, że jego wojska pacyfikują ludność Gazy, toczą wojnę wyniszczającą, testują nowe rodzaje uzbrojenia na niewinnych ludziach….

Ludobójstwa jakich dopuszczają się Izraelici są przerażającą rzeczywistością, ale i czymś co nie koniecznie do nas trafia. Nie możemy sobie wyobrazić, żeby Żydzi – ci, których ciemiężono od zarania dziejów – byli zdolni do takich okrucieństw. A jednak. To oni dysponują lepszym uzbrojeniem, budżetem i jedną z najliczniejszych armii świata. Na podstawie relacji zawartych w tej książce można porównać ich działania z tym, co stosowano wobec nich samych podczas II wojny światowej: apartheid, masowe mordy, tortury… to wszystko wydaje się być prawdziwe… Sprawia, że całość nabiera kolorów. Znika podział na czarne i białe. Teraz pojawiają się odcienie, a paleta barw rozszerza się. Nie wiemy już kto tak naprawdę jest terrorystą, a  kto patriotą. I to boli najbardziej. To, że nie dostrzegaliśmy drugiej strony medalu.

Jasiewicz krytykuje Zachód za bierność i wspieranie działań izraelskich. To zbyt duży rynek zbytu dla przemysłu zbrojeniowego (w tym i dla Polski), by „opłacało” się ratować Arabów. Pisze o tym, o czym krzyczą działacze pokojowi z całego świata. I nie tylko oni. Wiele państw europejskich żąda zaprzestania działań wojennych ze strony Izraela. Ten jednak mając za plecami USA, Wielką Brytanię, a nawet – częściowo – Polskę czuje się bezkarny.

Podpalić Gazę jest pozycją ważną i zarazem niebezpieczną. Istotną ze względu na opozycyjną formułę, sprzeciwiającą się ogólnym poglądom i stereotypom. Przełamująca „poprawność polityczną” i „nietykalność Narodu Wybranego”. A z drugiej strony – jednostronną. Nie daje szans na wypowiedz drugiej stronie konfliktu. Dla laika – a i jak specjalistą od Bliskiego Wschodu nie jestem – jawić się może jako antyglobalistyczna cegiełka, która nic nowego nie wprowadza i ma nami jedynie manipulować. To reportaż, subiektywny i ostry w swej treści. Zabrakło nieco obiektywizmu, uznania prawa do głosu zwolenników wojsk okupacyjnych. Ale może to i dobrze. Oni też tłumią krzyk i szept Gazy.

To dobra książka. Mocna i odurzająca. Niezła warsztatowo, choć kilka wad dało by się wytknąć. Przekazuje jednak to co trzeba i zmusza nas do myślenia. Mam nadzieję, że stanie się przedmiotem dyskusji i, kto wie – może nawet jakichś zmian w ogólnoświatowej polityce zagranicznej.

 

 

Tytuł: Podpalić Gazę   wyd. I

Autorka: Ewa Jasiewicz

Wydawnictwo: W.A.B.

Stron: 380 (faktyczna treść, bez licznych przypisów – 355)

Rok wydania: 2011

 

Krzysztof ‘Mormegil’ Chmielewski

 

 

 

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

awaria...

poniedziałek, 17 października 2011 21:35

Jako, że parametry techniczn serwisów wp.pl są do bani.... mała przerwa techniczna :(:(:(.... az się ustawi nowy szablon...

 

no i poszukiwania innego serwera...

 

już niebawem nowe wpisy... a czy pod nowym adresem??? się okaże...

 

 

pozdrawiam...

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

NO i przed Parnasem ;)

poniedziałek, 17 października 2011 20:45

Kochani!

 

jestem po obronie ;) jestem studentem, no i mam też seminarium:P

teraz mogę zapewnić, że przynajmniej przez jakiś czas coś się bedzie na blogu pojawiać ;)

 

JUtro audycja;)

Parnas rzecz jasna ;)

reaktywowałem stronkę na FB - lubić proszę i polecać ;)

http://www.facebook.com/pages/Audycja-Literacka-Parnas/197753893577293 

 

No i co?

Dane dotyczące współpracy wszelakiej ;)

Wydawnictwa:

fabryka Słów

WAB

SOL

WydawUs...

 

mało... ale powoli się rozkręcam.

Jest nowy współprowadzący - Grzegorz Książek

Pojawią się portale recenzenckie - Kostnica, Elizjon może... no i eSpinacz

 

 

Na drugim blogu - www.mormegil.bloog.pl   też coś się niedługo podzieje ;) ze 3-4 recki się piszą ;)

 

 

Jest też sporo nowej muzyki ;)  pojawią się nowe dźwięki - Colt Headed Dog, Mrokomotiv i wiele wiele innych ;)

 

 

Niebawem nowe wieści!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

Zapis audycji z 11.10.11 ;) letko spóźniony :)

poniedziałek, 17 października 2011 20:34

 

Witam bardzo serdecznie,

 

No i kolejny (nieco spóźniony) zapis audycji Parnas

 

Co było w programie? Oczywiście syćko wg  stałego rozkładu jazdy:

 

Kalendarium – czyli co w mieście piszczy i szepcze o literaturze i tematach pokrewnych.

Oraz nowości i zap. wyd ;)

Dziś już więcej, a od następnego tygodnia i więcej nagród bo i Sol się odezwał jak i Uśowa oficyna.

 

A więc o Fabryce, WAB, Sol i WydawUs.

 

(zajawka potem poleciała ;)

 

Kalendarium

 

Najpierw – standardowo – BS

 

już w zeszłym tygodniu mówiłem, że wstawili nowe kalendarium i uzupełnili braki. Oto co w najbliższych dniach się tam dziać będzie:

 

2011-10-13 Benedyktynka godz. 16:30

 Śląskie Towarzystwo Miłośników Książki i Grafiki - zaprasza na spotkanie z fotografikiem Joanną Nowicką autorką zdjęć powojennej architektury województwa śląskiego (przed wydaniem albumu).

 

 2011-10-13 sala audytoryjna Parnassos godz. 17:00

 Koncert IPIUM Silesia. Iuventus Conti - Laureaci Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. I. Godina we Vrablach. Gabriela Bolgova (Słowacja) - sopran, Oskar Jasiński - tenor, Paweł Konik - bas - baryton, Grzegorz Biegas - fortepian, Józef Kański - słowo. Program: W. A. Mozart, G. Verdi, P. Czajkowski, G. Donizetti, L. Bernstein, H. Czyż.

 

 

 2011-10-15 sala audytoryjna Parnassos godz. 10:00

 "Apiterapia - jej stan obecny i nadzieje na przyszłość" - konferencja naukowa połączona z obchodami XX-lecia działalności Polskiej Fundacji Apiterapii.

 

 2011-10-17 Benedyktynka godz. 17:00

 Piłka nożna w Katowicach w latach 1900-1930 - prelekcja Mariana Lubiny.

 

 

 2011-10-18 Benedyktynka godz. 17:00

 Promocja książki prof. Krzysztofa Składowskiego pt. "Wspólnie pokonajmy raka. Onkolog o nadziei" (Znak, 2011). W spotkaniu udział wezmą: prof. Krzysztof Składowski, Kamil Durczok, Maria Makuch, Joanna Gromek-Illg. Prowadzenie Marianna Durczok, dziennikarka Telewizji Katowice.

 

 

 

MBP Katowice

 

Ewa Lipska

 

 Poetka, felietonistka, redaktor. Jest założycielem i członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Należy do polskiego i austriackiego PEN Clubu oraz Polskiej Akademii Umiejętności. Autorka tekstów piosenek Skaldów, Grzegorza Turnaua oraz Marka Grechuty. Do tej pory ukazało się około 40 obcojęzycznych przekładów wierszy poetki.

 

17 października 2011 r., godz. 18.00

Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47, Katowice-Koszutka

 

MBP Zabrze:

 

"Blondyn i blondyna"

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu

 

ZAPRASZA!

 

 13 października o godzinie 17 w Czytelni Ogólnej MBP w Zabrzu

 odbędzie się spotkanie z panią Magdaleną Kulus,

 doktorantką na Wydziale Filologicznym UŚ i autorką książki "Blondyn i blondyna".

 Pani Magda choruje na rdzeniowy zanik mięśni, porusza się na wózku inwalidzkim,

 pomaga jej we wszystkim blondyn - pies rasy golden retriever.

 Oboje tworzą nierozłączną i zgraną parę:)

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o książce, życiu Blondyna i Blondyny

 serdecznie Cię zapraszamy 13 października o 17.00 do Czytelni!

 

 

 

 

Zabrzańska Jesień Literacka 2011

 Ĺ›roda, 28 wrzesień 2011

 

 Zapraszamy do udziału kolejnej edycji Zabrzańskiej Jesieni Literackiej - corocznego konkursu dla pisarzy-amatorów.

 

 Będzie to już siódma edycja konkursu. Aby wziąć udział, należy do 15 listopada napisać opowiadanie na dowolny temat, o objętości do 10 stron A4, i przesłać je do nas. Teksty oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych: uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i osób dorosłych.  Konkurs tradycyjnie adresowany jest do osób niezrzeszonych w profesjonalnych związkach twórczych.

 

 

 

 

 

 

 

FABRYKA SŁÓW

 

Nowości… tu dwie pozycje się pojawiły… tak jak zapowiadałem w zeszłym tygodniu. I – co w moim przypadku jest nie lada wyczynem – obie są fascynujące.

 

Pierwsza rzecz, to oparta na autentycznych wydarzeniach ksiązka pt:

 

Opowieść o 47 roninach

Autorem jest John Allyn

 

 

To parafraza… literackie odwzorowanie historii, która w kulturze zasłynęła pod nazwą Zemsta rōninów z Akō

Trochę się namęczyłem żeby to znaleść – na wikipedii oczywiście :P… bo nazwisko autora nie jest nikomu znane… mowa o powieści…

Co do samej historii samurajów:

Czytamy w sieci że:

Była to wendeta, której w 1702 roku dokonało czterdziestu siedmiu bezpańskich samurajów (rōninów) na wysoko postawionym japońskim urzędniku – Yoshinace Kirze (według niektórych źródeł, czytanie imienia powinno być Yoshihisa), sprawcy śmierci młodego pana na Akō – Naganoriego Asano. Za swój czyn rōninowie zostali skazani na seppuku w 1703 roku. W Japonii sprawa ta znana jest jako Incydent w Akō ery Genroku (jap. 元禄赤穂事件 Genroku-Akō-jiken?). Wydarzenie zostało spopularyzowane m.in. dzięki przedstawieniom teatru kabuki.

Nakręcono tez film w roku 1947…

Nosił tytuł czterdziestu siedmiu roninów

 

Poszukajcie Drodzy Słuchacze inf na ten temat. Sprawa ciekawa.. a i fabryka może się pochwalić czymś nowym, co nie stanowi zupełnej fikcji..

A niewiele ma takich pozycji;)

 

 

Powieśc Johna Allyna kosztuje ok. 30 zł… cena – myślę, że przystępna..

 

 

No i druga pozycja: też niezwykle interesująca:

Tu mamy czasy jeszcze wcześniejsze… początki renesansu…

Ale zaczęło się w starożytności… w roku 33…

Wtedy to Jezus Chrystus nie umarł na krzyżu jak planowano… stało się wręcz odwrotnie.. to on wymordował swych przeciwników…

Kościół, Jego Pan, wszelkie organizacje, inkwizycja, cenzura… oddziały wojskowe niszczą wszelkie przejawy herezji i sprzeciwu. To świat kaźni…

Ale i magii ponieważ działają też siły nieczyste… demony, magowie, wiedźmy…

Wszystko to, co niewiarygodne – tu ma miejsce,

 

Łowcy dusz wyd. 2

Jacek Piekara

 

… czyli pozycja dla ludzi z dużym dystansem i humorem… bo temat nieco newralgiczny..

 

 

 

 

 

 

ZAPOWIEDZI

 

  1. Twardookładkowe wydanie

Kroniki Jakuba Wędrowycza

 

Andrzej Pilipiuk

 

Pozycja od której zaczęło to wydawnictwo…. Niesamowite zjawisko… moim zdaniem najlepsze co Pilipiuk napisał. To i dwie kolejne części…

Reszta jest dobra, ale nie aż tak J

 

 

2. Wilki i orły

Rafał Dębski

 

Już sama Seria w jakiej to wydano wiele mówi o tej powieści. Fabryka sensacji…. A więc powieść sensacyjna…

O czym? A o konflikcie na linii Rosja - Czeczenia jak czytamy na stronie…

Będzie zamieszanie…

 

I nagroda ;)

Poszła dla Mateusza P.

Ja inkwizytor Bicz Boży…

 

 

 

 

WAB

 

 

Nowości

O tym zapomniałem powiedzieć w zapowiedziach tydzień temu…

 

1. Murzynek B.

Artur Daniel Liskowacki

 

B. to dzieciak, właściwie chłopak z osiedla.. teoretycznie everymen… w mniej więcej moim wieku… bo  ja rocznik 89…

Stara się być taki jak inni..

Są jednak dwie sprawy, które utrudniają mu bycie cool…

Pierwsza jest talent muzyczny.. ale to jeszcze może ukryć…

Gorzej jest z nim fizycznie… ma bowiem ciemny kolor skóry…

 

To powieść która staje się antyutopią…demaskuje tzw kolonializm osiedlowy… stereotypy.. i nasze bolączki…

Mocna rzecz się szykuje..

39.90 zł

 

 

 

2. kolejny album

 

Kot Simona i kociokwik

Simon Tofield

34,90 zł

 

 

3.

Tu pozycja dla młodszych. Tzw. Wabiki. wydane w serii Wampirek… kolejna powiastka Angeli Sommer-Bodenburg..

Wampirek  na wsi. Wyd II.

Cały cykl przedstawia perypetie młodego chłopca – Antosia… i zaprzyjaźnionego z nim młodego krwiopijcy..

Humor i morał jak czytamy w recenzjach…

 

 

4. pozycja to coś  z serii kryminalnej..

 

Ziarno prawdy

Zygmunt Miłoszewski

39,90 zł

 

Nowy kryminał z Teodorem Szackim w roli głównej. I tu zmierzy się z dziwna zagadką śmierci… tym razem radnej miejskiej.. i działaczki społecznej…

Przy badaniu tej sprawy na jaw wyjdą dawne zatargi i inne zbrodnie…

Tajemnica i sensacja, akcja i subtelna groza…

 

Powieść oczekiwana,, jak każda tego autora… Miłoszewski zdobył sobie rzesze fanów.. ja styczność miałem niewielką,, ale zawsze jest możliwość narobienia zaległości J

 

 

 

NO I ZAPOWIEDZI

 

Tu też 4 pozycje, ale o nich szybko…

1. Bezkrwawa rewolucja

 Historia wegetarianizmu od 1600 roku do czasów współczesnych

Tristram Stuart

Esej, w którym autor stara się pokazać ten ruch społeczny – bo chyba tak można nazwać wegetarianizm – z każdej strony… oczywiście raczej pozytywnej…

 

Pokazać, ze to cały system światopoglądowy, a nie puste hasła i umartwianie się…

 

Jeśli wierzyć temu co Pisza o autorze może nawet sceptyków spotkać miła niespodzianka…

Autor ma bowiem język giętki i sprawne pióro,…

Umie zainteresować, a to ważne… przy tego typu tematach…

 

 

 

2. Mondo i inne historie

Jean-Marie Gustave Le Clézio

 

Zbiór opowiadań – które mają charakter introspekcji…

Spojrzeń w głąb siebie… do czasów młodości…

Tak czytamy na stronie – mniej więcej…

Gratka dla sympatyków psychoanalizy…

 

Recenzje?

Proza, która zmusza do zadumy. Smutna, ale nie przygnębiająca. Statyczna, lecz nie nużąca. Pełna napięcia, a jednak kończąca się ciszą - dosłowną i metaforyczną.

www.independent.pl

 

Książka uznawana za jedno z większych dokonań współczesnej literatury francuskiej.

„Gazeta Wyborcza"

 

3. i ostatnia rzecz:

Ostatni sprawiedliwy

Irena Matuszkiewicz

 

Powieść kryminalna…

 

 

 

NAGRODA : TEŻ KRYMINAŁ.. w sumie tez thriller….

Level 26….

Powieśc multimedialna…

 

 

Wygrał Michał R.

 

 

 

 

SOL

 

ZAPOWIEDZI:

 

NA 19.10.11

 

1.

Magdalena Kordel i jej powieść :Okno z widokiem.

 

Powieś – jak czytamy zapowiedzi – łącząca intrygę, wątek miłosny, archeologię i spora szczyptę humoru.

To – zmieszane, nie wstrząśnięte – na kilkuset stronach zaprezentuje nam młoda pisarka, autorka już trzech powieści – 48-godzin, Uroczyska oraz  Sezonu na cuda.

 

Szczegóły już niebawem.

 

2.

Rzeka zimna.

 

Magdalena Kawka

 

To, będzie kryminał. Rozegra się w pozornie sielankowej scenerii… w miejscowości Grzmoty..

Gdzie przyjedzie młoda dziewczyna – Tamara – pragnąca rozwiązać tajemnicza sprawę zaginięcia jej matki – poczytnej pisarki…

 

Czekajmy więc ;) jeszcze mniej więcej 2 tygodnie i pojawią się pierwsze recenzje.. Ja może nawet nagrody ;)

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

Po Parnasie z 4.10. 11 r.

czwartek, 06 października 2011 13:52

Witam bardzo serdecznie,

 

Pierwszy w historii zapis Audycji Literackiej Parnas (przeredagowany)

Zaczęliśmy standardowo:

wtorek, 4. 10.2011 r. po godzinie 20 minut kilka ;)

 

Co w programie?

 

Informacje o wydarzeniach związanych z literaturą, kt. odbędą się w najbliższym czasie oraz – co nietrudno przewidzieć – nowości i zapowiedzi literackie z wydawnictw kilku;)

 

Do tego nagrody i nowość !!!

 

Z cyklu retrospekcje z Egidowego Regału Książkowego - Kącik literatury grozy.

Coź to??? a nowy projekt docelowo związany z Odsłuchem Kulturalnym. Na Parnasie też coś się będzie pojawiać co jaki czas ;) Tu jednak głównie z zakresu grozy. Przynajmniej na razie ;)

 

No i muzyka Moi Drodzy…. Bo to też ważny element.

czas pomiędzy  moim jednym, a drugim ględzeniem umilali nam tacy artyści jak Leman acoustic, zespół Mute, Heartsgarage czy Fair Weather Friends ;) niektóre nagrania były z Egidowego studia!!!!

 

 

 

…………………………………………………………………………………………….

No i zaczynamy: klasycznie:

Biblioteka śląska :

W końcu się ruszyli i wrzucili spis do kalendarium ;)

 

1.

2011-10-04 Sala 25, ul. Ligonia 5-7 godz. 13:00

 Wernisaż wystawy Aleksandry Dedak i Daniela Torby ze Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym "Skarbek" z Mysłowic. Org. Dz. Integracyjno-Biblioterapeutyczny.

 

2.

2011-10-11 sala audytoryjna Parnassos godz. 12:00

godz.12.00 (przed Biblioteką Śląską oraz Parnassos). Inauguracja 9.edycji Święta Drzewa na Śląsku. W programie sadzenie przed Biblioteką Śląską czterech lip dedykowanych polskim laureatom Nagrody Nobla w dziedzinie literatury: Wisławie Szymborskiej, Czesławowi Miłoszowi, Władysławowi Reymontowi i Henrykowi Sienkiewiczowi, otwarcie wystawy Święto Drzewa (hol główny) oraz prezentacja dobrych praktyk w ramach programu Święta Drzewa (Parnassos).

 

Jeśli mi się uda, to będzie z tego krotka relacja i fotki na blogu;);), ale nie obiecuję ;)

 

Jest tego więcej, ale już po 11.10 ;) więc na za tydzień to zostawmy;)

 

 

MBP KATOWICE

1. Ewa Lipska

 

 Poetka, felietonistka, redaktor. Jest założycielem i członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Należy do polskiego i austriackiego PEN Clubu oraz Polskiej Akademii Umiejętności. Autorka tekstów piosenek Skaldów, Grzegorza Turnaua oraz Marka Grechuty. Do tej pory ukazało się około 40 obcojęzycznych przekładów wierszy poetki.

 

17 października 2011 r., godz. 18.00

Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47, Katowice-Koszutka

 

2.

z wyprzedzeniem, ale warto:

Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller

 

Małżeństwo znanych telewizyjnych dziennikarzy zafascynowanych Gruzją, napisało książkę Gaumardżos! Opowieści z Gruzji, która jest zbiorem reportaży, przeżyć, opowieści po każdorazowej podróży do tego egzotycznego kraju.

 

24 października 2011 r., godz. 18.00

Filia nr 14, ul. Piastów 20, Katowice-Tysiąclecie

 

MBP Zabrze

Tu też trochę się dzieje. 3 informacje mam ;

1.

12 10 2011

"Dyskusyjny Klub Książki"

Otwarte spotkanie poświęcone książce "Wzburzenie" Philipa Rotha. Jest to – jak czytamy na stronie - opowieść o młodzieńczej szkole życia w świecie upiornych przypadków i zaskakujących przeszkód - to niezwykle sugestywny załącznik do dotychczasowych rozważań Rotha, analizującego wpływ amerykańskiej historii na życie wrażliwej, podatnej na zranienie jednostki.

Godz. 18:00, Miejsce: Czytelnia Multimedialna (ul. Wyzwolenia 2)

 

2.

13 10  2011

Spotkanie z Magdaleną Kulus. Spotkanie autorskie z Magdaleną Kulus oraz promocja książki „Blondyn i blondyna”. 

M. Kulus jest doktorantką na wydziale filologicznym Uś.

Napisała książkę. O sobie i swoim zyciu.  Blondyn i blondyna”. Brzmi niepozornie, ale zbiera wiele pochwał, zarówno w prasie internetowej, na blogach jak i telewizji.

Autorka była już m.in. w TVP Katowice, TVS,… ma zaplanowane spotkania autorskie na kilka tygodni do przodu ;)

A może i w parnasie się pojawi,.. jak tylko dorwę się do powieści to spodziewajcie się miłego gościa.

Godz. 17:00, Miejsce: Czytelnia (ul. Wyzwolenia 4)

 

 

3. Zabrzańska Jesień Literacka

Czytamy na stronie, że to już siódma edycja tego konkursu. Skierowana jest do twórców nie zrzeszonych.

Prozaicy podzieleni są na 3 grupy: młodzież gimnazjalną, uczniów szkół ponadgimnazjalnych i osoby dorosłe.

Zwycięzcy zawsze dostają nagrody książkowe, a ich dzieła publikowane są zazwyczaj w prasie lokalnej.

 

Każdy uczestnik może nadesłać 1 utwór o objętości nie większej niż 10 stron formatu A4. Teksty nie mogą być wcześniej publikowane, ani nagrodzone w innych konkursach. Prace należy nadsyłać w maszynopisie, w 4 egzemplarzach opatrzonych godłem (wyraz) wraz z informacją o kategorii wiekowej autora na adres:

 

 Miejska Biblioteka Publiczna

 ul. ks. Józefa Londzina 3

 41-800 Zabrze

 

 z dopiskiem na kopercie: „Konkurs literacki”.

 

Imię, nazwisko, adres i telefon autora tekstu należy umieścić w oddzielnej kopercie, opatrzonej takim samym godłem jak na maszynopisie. 

Termin konkursu. Oceniane będą prace, które wpłyną do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu do dnia 15 listopada 2011 r.

 

 

 

 

 

FABRYKA SŁÓW

 

Nowości:

No nie było mnie 2 tygodnie;)Trochę tego wyszło z fabrycznej prasy:

 

1.

Obsydianowe serce cz. 1

Ju Honisch     

 

Oto co czytamy na stronie:

Najlepszy hotel w Monachium. Damy i gentlemani, nienaganne maniery i styl. A pod blichtrem wyższych sfer – starcie sił, których istnienia nie uznaje oświecone społeczeństwo.

 

 Spiskowcy-patrioci kradną zwój, którego moc pozwala zmienić rzeczywistość. Jednak potężny artefakt znika... Na poszukiwania ruszają oficerowie bawarskiego króla oraz mistrzowie wiedzy tajemnej. I nie tylko oni – także tajemnicze Sí – istoty, o których wspominają tylko gusła oraz równie zagadkowe, kościelne Bractwo Światła. Czy z mocą artefaktu odmienią świat na obraz własnej, okrutnej wyobraźni?

 

Bezwzględna, bezpardonowa walka zrodzi wielkie tragedie... i płomienną miłość. Zbliża się zmierzch wieku rozumu. Rodzi się nowa epoka – romantyzm.

 

Zapowiada się więc dość klasyczna powieść akcji i zabarwieniu fantasy/s-f.

Okładka sugeruje konotacje z nurtem streampunk czy inaczej – cyberpunk.

 

Czy tak będzie??? Zobaczymy;)

Jak by co, to fragment znajdziecie na stronie FS;) ja czytałem. Szkoda ze nie mam więcej wolnego czasu i lepiej płatnej pracy :P

 

A kosztuje ta książka : 31 .30

 

2.

Na krawędzi

Ilona Andrews           

 

Tu ciekawy motyw.

Bohaterką jest niejaka Rose Dayton, renegatka żyjąca na styku dwóch, równoległych światów – miejscu, które zwą Rubieżą. Tu łączą się dwa światy – magiczny i realny.

I ona obdarzona jest mocą. To co uważała za dar, teraz – jak można się domyśleć – nieco utrudni jej życie. Z bliżej nie znanych przyczyn ktoś zacznie na nią polować…

 

W jej życiu pojawi się także mężczyzna… dość skryty… być może dwulicowy…

A więc i tu posmakujemy szybkich zwrotów akcji, ekspresji, i scen walk. Palce lizać dla fanów gatunku ;)

 

Koszt: na fabryka.pl - 28.35 zł plus przesyłka.

 

 

 

 

3.

Miecz Aniołów wyd. 3 

Jacek Piekara

 

Poprawione, twardookładkowe wydanie opowieści o słynnym Mordimerze Mederdinie.

Kolejny tom jego przygód. Mederdin, dla tych którzy jeszzce nie słyszeli jest inkwizytorem…

 

Ale nie takim zwykłym… jest duchownym, ale i wojownikiem. Świetnie radzi sobie w Warce wręcz i z bronią białą.

Jako duchowny – co godne jest potępienia -  nie stroni od uciech cielesnych, alkoholu, czasem nawet hazardu, ale tu mniejsze ma pole do popisu.

Jest sprytny, inteligentny….

I niezwykle skuteczny.

 

Posiada tez magiczne zdolności

- potrafi dostrzegać błąkające się po świecie dusze zmarłych  oraz własną udzielać od ciała i wędrować do osobliwego, równoległego świata

 

A więc obdarzony magią inkwizytor… cóż chcieć więcej???

Obraca się w nie mniej osobliwej kompanii…składającej się od pijaków po nekrofili…

 

To raczej pozycja dla ludzi ze sporym dystansem do naszej rzeczywistości…

 

 

 4.

Agent JFK 6: Ze śmiercią za plecami

Miroslav Žamboch     

 

 

Szósta część przygód Johna  Francisa Kovara…

 

Tak wygląda jego kolejna misja:

Sekcja naukowa agencji ma problem – już od dłuższego czasu nie udaje się nawiązać kontaktu z doświadczonym pracownikiem Albertem Muroe, wysłanym do sprawdzenia pola T w jednym z równoległych światów, co do którego istnieje podejrzenie, że niezgodnie z prawem importowano do niego obcą technologię. Chodzi o świat czystej technologii, który wyraźnie odróżnił się od naszej rzeczywistości dopiero po 1916 roku. Hiszpańska grypa nie zabiła tu dziesiątków milionów ludzi, ale setki milionów, a po niej przyszły kolejne, jeszcze gorsze pandemie. Zamysł kogoś trzeciego czy przypadkowa mutacja, czarny humor natury? Nikt nie ma pojęcia i potem to też nie jest ważne, ponieważ Śmierć zebrała straszliwe żniwo i pozostały tylko wyspy osad ludzkich na środku oceanu dżungli, przesyconej zepsuciem. Przed JFK stoją dwa zadania: sprawdzić, co się stało z Albertem Muroe i jednocześnie umożliwić doktor Lagassi ukończenie pomiarów i stwierdzenie, czy reguły Agencji były, czy nie były naruszone. Jak wpisują się w to starania jednego z oddziałów dywizji Military, by wpakować swoich ludzi w wir niszczącej rzeczywistości? Dlaczego John Francis Kovář nagle nie pasuje im do tego zadania?

www.fabrykasłów.com.pl

 

 

 

ZAPOWIEDZI

 

1.

Łowcy dusz wyd. 2

Jacek Piekara

 

 

I to jest rzecz na kt ja poluję…

Fabuła toczy się w alternatywnej rzeczywistości wczesnego renesansu. W historii tego uniwersum, w roku 33 Chrystus nie umarł na krzyżu, lecz wymordował swych wrogów i objął władzę nad światem.

 

 

2.

Opowieść o 47 roninach

John Allyn

 

Powiem (napiszę) tyle, że to ponoć na faktach rzecz J o XVII wiecznej japonii

 

 

NAGRODA:

Demony Leningradu

Fabryczna nowość z ubiegłego miesiąca ;)  kto mi powie, bo pytanie wypada zadać ;)

 A propo Lenina/../// pełne 3 imiona i nazwisko proszę ;)

I nie żeby propagowałem komunizms… :P

 (Powędrowała do Damiana ( Z Chorzowa ;)))

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WAB

 

NOWOŚCI:

 Jest tego sporo J

Aż 7 pozycji!!

1 i 2

Pierwsze dwie to

Król Maciuś Pierwszy i  

Król Maciuś na wyspie bezludnej

Janusza Korczaka

 

 

Przygody młodego króla, który zmaga się z licznymi przeciwnościami losu;) musi walczyć o władzę z przeciwnikami, spiskowcami i własnymi słabościami… klasyka polskiej lit dziecięcej… ale i z morałem dla dorosłych.

 

Obie pozycje wydano 21.09.11..

 

Co dalej???

3. Cząstki elementarne

 Michel Houellebecq (wym. miʃɛl wɛlˈbɛk))

36.90.

Powieść wydana w serii Don Kichot i Sancho Pansa.

 

Już IV wydanie tej poieści nakładem WAB. Wielce interesująca rzecz… autor wydał ją już w  1998…. Opowiada historię dwoch braci.. jeden jest biologiem, który pracuje nad wielkim projektem, który ma dać człowiekowi nieśmiertelność… ogarnięty jest manią stworzenia nadczłowieka… bezpłciowego i zyjącego wiecznie…

 

Drugi brat jest inny… jest chory psychicznie i uzależniony od pornografii…

 

Powieść łączy w sobie elementy dramatu obyczajowego i eseju s-f. przjęto ją zarówno z entuzjazmem jak i przerażeniem. Wywołała chaos wiele lat temu tak jak jej ekranizacja…

 

W 2006 się dokonała, w Niemczech – Cząstki elementarne (tyt org. Elementarteilchen) znow stały się  obiektem dyskusji…

 

Cena? 36.90….

 

4.

Requiem dla wilka

Maria Nurowska

 

Kontynuacja I powiesci z tej – że tak powiem serii – Nakarmić wilki… I część Opowiada o losach Katarzyny, studentki jednej z warszawskich uczelni, która pisze prac dyplomowa na temat życia wilków. Wybiera się do specjalnej stacji badawczej, gdzie przebywają już dwaj naukowcy. Poczatkowa niechęć, wystawiona na próbę cierpliwość, ciężkie warunki życia w lesie zmienia ich relacje nie do poznania….

 

Druga część – Requiem dla wilka bohaterka jest młoda reżyserka – Joanna. Przyjeżdża ona w Bieszczady by poznać wybitnego filmowca, który buduje tam dom. Niespodziewanie trafia na trop dziwnej sprawy… badaczka wilków, wcześniej wspomniana Katarzyna, ginie od kuli kłusownika… sprawa jest dziwna…i niebezpieczna.. ale ktoś musi ją rozwiązać…

 

Obie powieści wydają się ciekawe… to motyw już znany… głównie z filmu…ale dalej aktualny i  dalej nie wyeksploatowany. Pierwsza część przyjęła się na rynku, dryga też – jak każda książka Nurowskiej – została dostrzeżona.

Czytając recenzje w sieci można zauważyć, że autorka wplata w powieść także watki politycze – po co??? Nie mnie oceniac… ale wiem, że to o aktualnych wydarzeniach….

 

Co zrobić…

 

 

5.

List miłosny pismem klinowym

 Tomáš Zmeškal

 

O tym opowiadałem nieco 2 tygodnie temu..

To też wydano w  serii Don Kichot i sancho pansa…

Debiut pisarza…

Ponoć świetnie przyjęty w Czechach i niemal kultowy.  Stawiany obok Topola czy Hrabala…

 

O czym jest powieść???

O miłości, polityce, wojnie….a w tle badania językoznawcze nad pismem klinowym…

Brzmi-  w tej formie – nieco dziwnie ;) to tylko uproszczenie.

Opis pełniejszy o „streszczenie fabuły” na stronie wab znajduje się

To I wydanie powieci na naszym rynku…mam nadzieje, że nie ostatnie bo chyba zerknę do niej w listopadzie ;)

Cena : obecnie 39.90

 

 

CO Ukazało się 28.09.

 

6. Mikołajska

 Teatr i PRL

 Joanna Krakowska

 

 

Tu muszę przeczytać najpierw to co widnieje na stronie wydawnictwa:

Historia życia niezwykłej kobiety, ukazana na szerokim tle dziejów polskiego teatru i w kontekście przemian politycznych i obyczajowych. Opowieść o Halinie (a w zasadzie Helenie) Mikołajskiej jest więc jednym z trzech - równorzędnych - planów, na których rozgrywają się wydarzenia przedstawione w książce. Opisy wstrząsów historycznych sąsiadują z drobiazgowymi opisami dnia codziennego, a radosna atmosfera sukcesów aktorskich bohaterki nieraz kontrastuje z ponurą rzeczywistością PRL-u. Poznając decyzje Mikołajskiej, jej motywacje, rozterki i powody zaangażowania się w działalność opozycyjną, jednocześnie wnikliwie przyglądamy się historii Polski Ludowej, mechanizmom sprawowania władzy i funkcjonowania polskiego teatru.

 

A więc biografia, nie tylko aktorki – bo i reżyserki…m.in. Iwony księżniczki burgunda..-

Ale i obraz tamtego życia, i politycznego i kulturalnego..

Czytamy na stronie, że autorka powieści wystrzega się pozycji narratora wszystkowiedzącego i widzącego…

Bo to wszystko się nam wymyka, nie zawsze możemy wszystko opowiedzieć… odnaleźć

 

Zapowiada się ciekawie ;) Kolejna rzecz do kupienia????

Cena nieco wyższa… 59 zł… kurcze… sporo..ale i stron ponad 500 i twarda oprawa..

Wydanie I, seria Fortuna i fatum…

 

 

 

 

No i ostatnia nowość, co się w zeszłym tygodniu ukazała…

7.

Ja, anielica

 Katarzyna Berenika Miszczuk

 

No i tu.. tak.. to tez kontynuacja.. I część się ukazała rok temu…nosiła tytuł Ja diablica

 ale żeby ją opisac…

Bo osobiście nie znam…

Zacytuję, bo inaczej się nie da :P

Piekielny urząd ds. Rekrutacji nie robi najlepszego pierwszego wrażenia. Nieuprzejmy demon za biurkiem, mnóstwo papierkowej roboty i tandetne obrazki na ścianach. Do tego jeszcze te kolejki! Jednak, aby stać się pełnoprawną diablicą należy spełnić dwa zasadnicze warunki. Podpisać czerwonym atramentem cyrograf i... umrzeć. A tego Wiktoria z pewnością nie planowała! To miał być kolejny wieczór w warszawskim klubie, spędzony na robieniu maślanych oczu do Piotrka, kolegi z roku. Tragiczny zbieg okoliczności? Zaplanowana intryga? Ostatnie, co Wiktoria pamięta to kilka pchnięć nożem w ciemnym parku.

 

Na szczęście nie takie piekło straszne, jakim je malują: Los Diablos, miasto potępionych, kusi grzeszników ofertą wiecznych wakacji w śródziemnomorskim klimacie i nieziemskimi imprezami u samego Szatana. Nawet Śmierć jest całkiem sympatyczna. Jednak znudzone demony planują wywołać rewolucję w krainie Lucyfera, i niczym u Bułhakowa, zrobić trochę zamieszania wśród śmiertelników. Jaka w tym rola Wiktorii? Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, kiedy pojawia się uwodzicielski, złotooki i diablo przystojny upadły anioł Beleth, a młoda adeptka Piekieł postanawia wrócić na ziemię, aby rozwiązać zagadkę swojej śmierci. W końcu... gdzie diabeł nie może, tam babę pośle.

 

Rewelacyjna, dynamiczna, pełna humoru i trafnych obserwacji powieść, która bez wątpienia zahipnotyzuje szerokie grono Czytelników!

 No a kontynuacja???

Dżizas…. Chciało by się jeszcze dopowiedzieć kolejne kilka słów z zasobu powiedzonej Adasia Miarczyńskiego… kto widział dzień świra to wie…

 

Powiem tylkoo tyle – będzie – tak myslę – niepoprawnie politycznie ;)

 

 

ZAPOWIEDZI, czyli co ukażało się 5.10.

 

1.

Ziarno prawdy

 Autorstwa Zygmunta Miłoszowskiego

- czyli kolejny kryminał z udziałem detektywa Szackiego…

 

 

2. Murzynek B.

 Artur Daniel Liskowacki

 

To  jak czytamy – powiesc obnażająca nasz „kolonializm osiedlowy”… pastisz na rzeczywistość…

No.. w końcu seria archipelagi….

O tym więcej za tydzień.. w przy okazji wspominki z podobnych powieści…

 

 

3.

Kot Simona i kociokwik

 Simon Tofield

 

No tu znany grunt..,.kolejny album pana TofieldaJ sczezgóły – za tydzień ;) wczesniej na blogu J

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 I tego już nie dałem rady ;)

 

SOL

 

ZAPOWIEDZI:

NA 19.10.11

 

1.

Magdalena Kordel i jej powieść :Okno z widokiem.

 

Powieś – jak czytamy zapowiedzi – łącząca intrygę, wątek miłosny, archeologię i spora szczyptę humoru.

To – zmieszane, nie wstrząśnięte – na kilkuset strnach zaprezentuje nam młoda pisarka, autorka już trzech powieśći – 48-godzin, Uroczyska oraz  Sezonu na cuda.

 

Szczegóły już niebawem.

 

2.

Rzeka zimna.

 

Magdalena Kawka

 

To, będzie kryminał. Rozegra się w pozornie sielankowej scenerii… w miejscowości Grzmoty..

Gdzie przyjedzie młoda dziewczyna – Tamara – pragnąca rozwiązac tajemnicza sprawę zaginięcia jej matki – poczytnej piarki…

 

Czekajmy więc ;) jeszcze mniej więcej 2 tygodnie i pojawią się pierwsze recenzje.. Ja może nawet nagrody ;)

 

 

W Egidowym Regale Książkowym recenzowna była powieść Mania Guya N. Smitha

rec dostępna w portalu

Kostnica .

 

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

Cd. historii ;)

piątek, 30 września 2011 13:34

Drodzy Czytelnicy i Słuchacze,

 

za pase wrześień, nieco uboższy w informacje literackie, ale za to obfitujący w nagrody i nowy projekt Parnasu.

Na moje "wezwanie" odpowiedziały jak dotąd Fabryka Słów i WAB więc na tych wydawnictwach pragnę się skupić. czy odezwie się reszta? Nie wiedomo, ale piszę już do inncyh ;) m.in do Wyd. Czarne i Replika.

Czas pokaże ;)

 

Od października na antenę wejdzie nowy projekt - Egidowy Regał Książkowy realizowany w ramach Parnasu i innych pasm. Będą to recenzje literackei autorstwa mojego, innych redaktorów i znajomych.

Dojda do tego recenzje filmowe.

 

W ubiegły wtorek premierę miała dwuosobowa wersja audycji. Prowadziłem ją w spółnie z Grzegorzem Książkiem. Wyszło wyśmienicie (w moim odczuciu). W każdy ostatni wtorek miesiąca będziemy (być moze z kimś jescze) dyskuować na tematy literatury, opowiedać o wybranich książkach, pisarzach, nurtach... pomysłów mamy sporo ;)

 

A więc: spodziewajcie się informacji w wiekszym natężeniu ;) Zarówno nowości literacjich, nowych wydawnictw i nagrań, felietonów itd itd ;0

 

Si ja evrybady!

 

Krzysztof "Jumper" Chmielewski


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

Sezon 2011/2012 Parnas 6.09.11 !!!!!!!!!!!!

środa, 31 sierpnia 2011 23:25

Kochani,

 

był zastój, był... jak zawsze. No co zrobić... często brak mi sumienności...

 

a więc postanowienia, których trza się bedzie trzymać na nowo ;)

 

Od 6 września rusza Parnas!

Książki z WAB już lecą, czekamy na kolejne wydawnitwa ;) Spodziewac się możecie nowości z Fabryki Słów, WAB, Sol, Wyd. Telbit i WydawUS.

Czy będą nagrody? Coś znajdziemy ;) Zmieni się nieco rozkład audycji: nie sobota 17.00.. a WTOREK 20:00 . Dwie lub trzy audycję miesięcznie poświęcone będą nowościom wydawniczym. Jedna (ostatnia sobota miesiąca) poświęcona będzie pseudointeligenckim "dyskusjom", które toczył będę m.in ze stałym gościem Grzegorzem K. i być może osobnikiem o inicjałach M.K. Obadamy ;) czas jest.

 

Co nowego w programach:

Recenzję audio i live. Będą to zarówno moje, jak i nie moje teksty.

Wywiady, bo w  miarę możliwości raz w miesiącu/ raz na dwa miesiące ktoś ciekawy się pojawi.

Od listopada audiobook - "Lustro" autorstwa Grzegorza Książka (trwają prace, efekty mam nadzieję, już niebawem).

I sporo muzyki, być może coś na żywo. Na pewno powinna się pojawić Kalina Jaglarz i  być może Leman Acoustic.

 

Co do newsów z wydawnictw:

jesli tylko czas pozwoli będą wrzucane regularnie. A i treści audycji pojawią się na blogu ;)

 

Wdrapywać się na Parnas będziemy od 6 września (wtorek) od 20 do 21 ;)

 

Pozdrawiam!!!

 

Krzysztof "Jumper" Chmielewski

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

WAB : "Rio Bar" Ivany Sajko - najlepsza chorwacka powieść 2006 roku

środa, 20 lipca 2011 23:01

 

RIO BAR 


Ivana Sajko

Najlepsza chorwacka powieść 2006 roku.

Obraz kobiecego doświadczenia wojny.Kobiety nie głoszą szczytnych haseł, nie bronią ideologii

– mówią o zburzonej codzienności, rozpaczy po utracie ukochanego,

weselu przerwanym przez wybuch granatu.

Czują się oszukane i zdradzone, odarte ze złudzeń i pozbawione nadziei.

Autorka pozwala swoim bohaterkom wykrzyczeć ból i wściekłość.

Nie strzelaj. Nie strzelaj. Nie, nie, nie, nie będę uciekać. Nie, nie, nie, to nie jest mój sposób na przeżycie takich sytuacji, w których wydaje ci się, że masz przewagę, bo dopadłeś mnie w czasie snu i teraz stoisz przede mną z kupą amunicji i wycelowaną lufą kałasznikowa, M70, kaliber 7,62 mm. Mierz sobie do celu – jestem spokojna. Proszę bardzo. W potylicę, w skroń, między oczy, w pierś, plecy, gdzie chcesz, bo wiem, że nie strzelisz. Nie krzyczę, nie wzywam pomocy i nie złorzeczę. Kiedy mówię, żebyś nie strzelał, tak naprawdę cię uwodzę. Nie strzelaj, bo mnie z tym tutaj nic nie łączy.

(fragment)

 

 

 Przekład: Dorota Jovanka Ćirlić

język oryginału: chorwacki

premiera 13 lipca 2011

literatura piękna, seria z miotłą.

 

 

Ivana Sajko(ur. 1975) – pisarka chorwacka, założycielka grup artystycznych, redaktorka magazynów „Frakcija” i „Tema”, producentka programu telewizyjnego „V-effekt”, gościnnie wykładowca Akademii Sztuk Dramatycznych w Zagrzebiu. Autorka kilkunastu dramatów nagradzanych w wielu krajach świata, m.in. Naranča u oblacima (1997), 4 suha stopala (1999), Ulicari – city tour Orfeja i Euridike (2001) czy Kobieta-bomba (2003, wystawiana w Polsce).

Rio Bar, debiut prozatorski Ivany Sajko, został nagrodzony jako najlepsza chorwacka powieść 2006 roku.

 

 Zapraszam do wysłuchania nagrania (załącznik mp3) – o książce mówi Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International.
Nagranie lepszej jakości (plik wave) można pobrać stąd: https://www.yousendit.com/transfer.php?action=batch_download&send_id=1162032425&email=cc714bd9bfd11cab88d55f853d6f9423Jeśli będą Państwo zainteresowani otrzymaniem egzemplarza recenzyjnego bardzo proszę o kontakt.

Pozdrawiam i zapraszam do lektury,

Agnieszka Słowik

Agnieszka Słowik

Dział Promocji


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Aktualności z WAB! z 13.07

środa, 20 lipca 2011 22:54

Maly poslizg, ale pisanie pracy dyplomowej wybija mnie z rytmu świata....

tak to jest, jak się jest leniem ;)

 

a więc!

"

 

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnościami:Heroina Tomasza Piątka w Argentynie

Wydawnictwo Acuático opublikowało argentyńskie wydanie Heroiny Tomasza Piątka pod tym samym tytułem. Książkę przełożyła Bárbara Gill. Autorowi gratulujemy!

http://wab.com.pl/?showNewsPlus=836&f=wWakacyjna kolekcja Lato z kryminałem

20 lipca, w środę, ukaże się Pod Przechytrzonym Lisem Marthy Grimes, drugi tom kolekcji powieści detektywistycznych Lato z kryminałem przygotowanej przez Wydawnictwo W.A.B. oraz tygodnik Polityka. Książki można nabyć w dobrych punktach sprzedaży prasy oraz na stronie www.skleppolityki.pl. W przygotowaniu również: Wilcza wyspa Tomasza Konatkowskiego (3 sierpnia), Grobowa cisza Arnaldura Indriðasona (17 sierpnia), Płotki giną pierwsze Aleksandry Marininej (31sierpnia), Morderstwo pod cenzurą Marcina Wrońskiego (14 września). Zapraszamy do lektury.

http://wab.com.pl/?showNewsPlus=823&f=wRio Bar – najlepsza chorwacka powieść roku 2006 już dzisiaj w księgarniach
Obraz kobiecego doświadczenia wojny. Wojny, która nie jest konfliktem idei, zderzeniem nacjonalizmów czy walką o wolność – miejsce ideologii zajmują tu konkrety. Kobiety czują się oszukane i zdradzone, odarte ze złudzeń i pozbawione nadziei. Są wściekłe i pełne bólu. Ivana Sajko pozwala im ten ból wykrzyczeć. Wzmacnia książkę przypisami – cytatami z artykułów prasowych, urzędowych dokumentów i aktów oskarżenia, wskazujących prawdziwe osoby, daty i miejsca, a tym samym czyniąc ją bardziej gorzką i oskarżycielską.

http://wab.com.pl/?ECProduct=1163&v=_Napaści na tronie miłości – recenzja Perły na łamach Rzeczpospolitej

Choć napisana około 1879 roku, sprawdzi się lepiej, niż film Woody'ego Allena! (…) To fabularyzowany poradnik seksualnych rozrywek, maksymalnie urozmaiconych technicznie. Taka angielska Kamasutra. (…)

PS. Wszystkim, którzy uważają przypadki opisane w „Perle" za pieśń przeszłości, spieszę przypomnieć o zjawisku seksoholizmu, znanym wśród celebrytów, aktorów, polityków i możnych tego świata. To współczesna arystokracja – a kto zabroni bogatemu? – Monika Małkowska, Rzeczpospolita.

http://www.rp.pl/artykul/9131,684846-Perla-to-powiesc-erotyczna-anonimowego-autora-.htmlNajgorętszy kucharz lata Anthony Bourdain zaprasza do lektury: Głodne kawałki. Kill Grill 2

Soczysty język, ostre opinie kulinarne – przeczytaj, czego możesz się spodziewać w kuchniach świata. Anthony Bourdain krytycznie odnosi się do różnych zjawisk związanych ze współczesną kuchnią. Z szacunkiem wspomina o zwykłych kucharzach oraz ich pracy. Śmieje się z celebrity chefs, którzy już dawno zapomnieli, na czym polega gotowanie, gani telewizyjną pornografię kulinarną. Zapraszamy do obejrzenia trailera oraz lektury książki Głodne kawałki. Kill Grill 2.

http://wab.com.pl/?showMultimediaMovie=60&c=8Seria z miotłą na Facebooku

Zostań fanem serii z miotłą na Facebooku, a zyskasz ciekawe informacje o literaturze wysokiej próby, powieściach ważnych, często szokujących, niepozbawionych ironii, gwarantujących doskonałą lekturę. O książkach, które poza ciekawą fabułą mówią coś istotnego o nas i naszych czasach. Słowem: dobra proza pisana przez kobiety, nie tylko o kobietach i nie tylko dla kobiet. A już niedługo konkurs dla fanów serii z miotłą, a nagrodami będą oczywiście książki z serii oraz torby marki Wittchen!

http://www.facebook.com/wydawnictwo.wab#!/seriazmiotlaZapraszamy

Wydawnictwo W.A.B.

promocja@wab.com.plJustyna Kawalec – promocja serii: z wagą, archipelagi, Fortuna i Fatum, terra incognita, literatura polska poza seriami, j.kawalec@wab.com.pl

Violetta Wiśniewska – promocja serii: nowy kanon, Don Kichot i Sancho Pansa, mroczna, biosfera; kryminał, sensacja, thriller; wybrane tytuły literatury obcej poza seriami, v.wisniewska@wab.com.pl

Aleksandra Bieńko – promocja literatury dla dzieci i młodizeży oraz poradników, a.bienko@wab.com.pl

Agnieszka Słowik – patronaty, promocja serii z miotłą i wybranych tytułów literatury obcej poza seriami: a.slowik@wab.com.pl

 

........................................................................................................................................

    


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

Zamiast Parnasu, dzień wcześniej ;) Part one : Fabryka Słów !!!

piątek, 15 lipca 2011 23:33

NO i Kochani,

Piątek!

http://demotywatory.pl/3042543/PIATEK

spiąłem poslady i urodziłem Wam pełny wpis;)

 

 Fabryka Słów!

 

dziś w księgarniach i innych miejscach, gdzie takie rzeczy się pojawiają można było dostać

 

Długo oczekiwaną, ostatnią część cyklu Oko jelenia autorsta przodownika polskiej twórczości prozatorskiej, wielkiego grafomana - Andrzeja Pilipiuka.

Miałem przyjemność "ogarnąć" poprzednie tomy i jestem jak najbardziej zadowolony z pracy autora.

Oko Jelenia  to opowieść o przygodach dwóch mężczyzn z czasów nam współczesnych i młodej damy z okresu powstania styczniowego (chyba nic nie chlapnąłem...?), których tajemniczy stwór przeniósł w czasie do epoki "szczytowo-schyłkowej" Hanzy. Mają za zadanie odnaleść coś, co nieznajomemu jest niadzwyczaj potrzebne... tutułowe Oko.

W czase swych wędrówek z w obrębie Morza Bałtyckiego nasi bohaterowie przeżywają wiele zacnych jak i nie-zacnych przygów, nie raz nie dwa narażając własne życie by choć trochę zblizyć się do clu poszukiwań...

Ostatni tom, Sfera armilarna cokolwiek oznacza tytuł juz została przez kilka osob zrecenzowana

np. przez jednego z redaktorów w portalu Elizjon:

et włala:P http://www.elizjon.pl/literatura/oko-jelenia-sfera-armilarna/oko-jelenia-sfera-armilarna-recenzja

Ja nie miałem jej jeszcze (jeszcze!) w rękach, ale może niebawem się to zmieni.

W każdym bądź razie wydaje się godna polecenia, tak jak cała seria, choć zalecam dawkować  z odstepch czasowych.

Czytanie Pilipiuka jednym ciagniem nie robi takiego wrażenia i może znudzić autorem.

 

II 

 

 

II -gie wydanie II-go tomu Na ostrzu noża Mirosława Żambocha

 

Tej serii nie znam, więc pozwolę sobie przytoczyć opis tej pozycji ze strony Fabryki Słów ;)

 

Koniasz. Bezlitosny morderca i maszyna do zabijania. Ale także inteligentny, oczytany, wrażliwy, kierujący się własnym kodeksem honorowym najemnik. Jeden z najlepszych w branży. I wciąż żyje.

Ruszył wyścig z czasem i zdecydowanym na wszystko wrogiem. Ruszyła karawana. Przed kolonistami długa i niebezpieczna podróż w poszukiwaniu lepszego życia. Pasmo niekończących się przeszkód i pełen katalog ludzkich zachowań - animozji, zawiści, konfliktów, prób zdobycia władzy. Na dokładkę ktoś dwoi się i troi by zniweczyć śmiałe plany. Ktoś na tyle potężny, by pozostawać bezkarnym i gasić ludzkie żywoty niczym świece.

I tylko jeden człowiek może zapanować nad sytuacją. Jeden, który musi to zrobić bez względu na koszta. W końcu, umowa jest umową. 

 (zob. też : http://fabrykaslow.com.pl/ksiazki.php?ibook=578#searchkk)

 

III

 

 

i notka dla Pani, która zwrociła się o wyjaśnienie " o czym jest Kłamca Ćwieka ;)

A więc  książka opowiada o "losach" Lokiego, skandynawskiego bóstwa przekrętów, oszustw, żłośliwego ducha, który ocalał z pogromu jaki spotkał Wallhalę wstępuje w szeregi aniołów chrześcijańskich. Staje się ich najemnikiem. Szefuje Archanioł Michał (szefu gdzieś się zawieruszył) i jego świta...

resztę chyba można dopowiedzieć samemu ;)

 

 ps. wszystkie zdjęcia, cycaty jakie pojawiły sie w powyżśzym wpisie pochodzą ze strony www.fabryka.com.pl

 

 

Jutro W.A.B i Telbit!!!!

 

 

sija!


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

Zamiast Parnasu ;) Fabryka Słów

sobota, 09 lipca 2011 21:07

No i Kochani... spóźnione, ale jest ;)

 

Co się ukazało w ostatnich dniach???

 

aż trzy pozycje:

Kłamca 3 wyd. 3

Jakub Ćwiek 

 

 

Tej powieści chyba nie trzeba za bardzo  opisywać.  To już 3 wydanie tomu opowiadań, który wprowadził Ćwieka na arenę polskiej fantastyki.

Jedno z opowiadań w nim zawartych - Cicha noc - było nominowane do Nagrody im. Janusza N. Zajdla.

...

więcej:

http://fabrykaslow.com.pl/mini/e29c8d29f0eff090e4a129ba2b6c5ebf__136_.jpg

 

II rzecz:

I tu nie potrzeba komentarza ;)

Sługa Boży wyd. 3


Jacek Piekara

 

 

 http://fabrykaslow.com.pl/ksiazki.php?ibook=611#searchkk

 

no i III

Głowobójcy

Tomasz Kołodziejczak

   

 

Najnowszy tom opowiadań o Dominium Solarnym.

Więcej znajdziecie na stronie:

http://fabrykaslow.com.pl/ksiazki.php?ibook=583#searchkk 

 

  

 

  

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Małe zmiany i zapowiedzi

piątek, 08 lipca 2011 19:29

Drodzy Czytelnicy,

niedawno przekroczyliście próg 3 tys. odwiedzin na moim blogu ;) Serdeczne Dzięki!!!

Mam kilka zapowiedzi, ktorych postaram się trzymać...

Jako, że mamy przerwę wakacyjną, Egida nie nadaje...

co sobotę (i w inne dni jeśli czas pozwoli) pojawiać się będzie newsletter, wpisy dotyczące konkretnych wydawnictw oraz... portali literackich ;)

Będą to serwisy, z ktorymi współpracuję: Kostnica.com.pl, Elizjon.pl i prawdopodobnie eSpinacz.

Mam nadzieję, ż uda mi się okiełznać naturę niepoprawnego lenia... i dotrzymać słowa...

A więć jutro, koło 17.18 info m.in. z Fabryki Słów i Telbitu ;)

Pozdrawiam!!!


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

W.A.B. , info od V. Wisniewskiej tym razem : "Długi weekend" Wiktora Hagena - obejrzyj trailer do książki!

piątek, 08 lipca 2011 19:23

Wczoraj redakcja WAB w newsletterze podeslała mi link

to trailera książki 

"Długi weekend"

Wiktora Hagena  

 

"Drugi tom warszawskiego cyklu z komisarzem Nemhauserem zdobywa kolejne rzesze czytelników!"

(cyt. z maila)

zachęcam do zerknięcia ;)  

 

  

 

jak coś, to i tu go znajdziecie:

http://www.youtube.com/watch?v=cnzcHjexht4

 

 

.

.

.

 

  

 

  


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

"Wszystko przez Amandę" - wybuchowa mieszanka książki przygodowej, thrillera historycznego i elementów fantasy już w księgarniach! od Aleksandry Bieńko

piątek, 08 lipca 2011 0:22

 Zapraszamy do krainy na opak, w której truskawki są wielkości arbuzów, a po drzewach biegają tygrysy mniejsze od myszy!

Tylko uwaga, strzeżcie się bardzo groźnych motyli!

 

Piotr Rowicki

Wszystko przez Amandę

Premiera 6 lipca 2011 r.

 

 

 

 Wszystko przez Amandę?

Tak, wszystko przez nią, bo to ona ma sto pomysłów na minutę, z których jeden sprawia, że niania znika, a kolejny – że Amanda wraz z bratem trafiają do innej czasoprzestrzeni. A tam, w krainie wielkich, agresywnych motyli i małych, słodkich tygrysów, bliźnięta zostają złapane przez tubylców – dziwne stwory z ogonami

i oczami jedno nad drugim.

Twórcą tajemniczej mikstury, która spowodowała całe to zamieszanie jest profesor Czereszko i to on głowi się teraz nad tym, jak znaleźć dzieci zagubione w różnych wymiarach czasoprzestrzennych. W próby odtworzenia receptury na magiczny napój angażują się też rodzice bliźniaków, choć dotąd nie poświęcali im zbyt dużo uwagi.

Przez alchemiczne harce Amanda i Karol wpadają w wir wydarzeń, a wraz z nimi czytelnik, który z zapartym tchem kibicuje bohaterom. Tymczasem oni dzielnie stawiają czoła czyhającym na nich niebezpieczeństwom. Czy uda im się wrócić do domu?Wartka akcja, błyskotliwe dialogi, tajemnicze zagadki przeszłości i duża dawka humoru to główne zalety książki.Wybuchowa mieszanka książki przygodowej, thrillera historycznego i elementów fantasy.

 

 

 

  


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (12) | dodaj komentarz

WAB - aktualności ;)

piątek, 08 lipca 2011 0:18

Podesłała mi niedawno Justyna Kawalec:

 Ja, diablica nominowana w plebiscycie Czytelników Nautilus!

Wybierz najlepszą powieść i opowiadanie w plebiscycie Czytelników Nautilus! Wśród 71 powieści nominację otrzymała książka Katarzyny Bereniki Miszczuk Ja, diablica. Głosy można oddawać do 30 września na stronie www.science-fiction.com.pl. Zapraszamy!

http://wab.com.pl/?showNewsPlus=829&f=wDarłowskie Lato z Dobrą Książką i autorami Wydawnictwa W.A.B.

W dniach 6-8 lipca zapraszamy na I Darłowskie Dni z Dobrą Książką, gdzie będzie można spotkać czołowych polskich pisarzy kryminałów: Marcina Wrońskiego, prof. Tadeusza Cegielskiego, Mariusza Czubaja i Marka Krajewskiego – gościa specjalnego i Honorowego Obywatela Królewskiego Miasta Darłowa.

http://wab.com.pl/?showNewsPlus=820&f=kWakacyjna kolekcja Lato z kryminałem

6 lipca, w środę, ukaże się Piąta kobieta Henninga Mankella, drugi tom kolekcji powieści detektywistycznych Lato z kryminałem przygotowanej przez Wydawnictwo W.A.B. oraz tygodnik Polityka. Książki można nabyć w dobrych punktach sprzedaży prasy oraz na stronie www.skleppolityki.pl. W przygotowaniu również: Pod Przechytrzonym Lisem Marthy Grimes (20 lipca), Wilcza wyspa Tomasza Konatkowskiego (3 sierpnia), Grobowa cisza Arnaldura Indriðasona (17 sierpnia), Płotki giną pierwsze Aleksandry Marininy (31sierpnia), Morderstwo pod cenzurą Marcina Wrońskiego (14 września). Zapraszamy do lektury.

http://wab.com.pl/?showNewsPlus=823&f=wPremiera książki ...mój diabeł stróż. Listy Andrzeja Czajkowskiego i Haliny Janowskiej

Jedna z ciekawszych książek epistolarnych w historii polskiej literatury. Obejmuje ponad ćwierć wieku trwającą korespondencję znanego pianisty i kompozytora Andrzeja Czajkowskego i Anity Haliny Janowskiej, pisarki, socjolożki, artystki muzyka. Wydanie rozszerzone o niepublikowane dotąd listy i opowiadania oraz pełne nieznanych dotąd zdjęć.
http://wab.com.pl/?ECProduct=1162Wszystko przez Amandę Piotra Rowickiego już w środę w księgarniach

Tak, wszystko przez nią, bo to ona ma sto pomysłów na minutę. Jeden sprawia, że znika niania, a kolejny – że Amanda wraz z bratem trafiają do innej czasoprzestrzeni.

Żarty żartami, ale w tym świecie wszystko stoi na głowie: motyle są wielkie i agresywne, truskawki przypominają melony, a tygrysy są mniejsze od myszy. Nic nie kapuję. I jeszcze jakiś złodziej podpiernicza nam ubrania.

http://wab.com.pl/?ECProduct=1167&v=_Ranking najlepiej sprzedających się tytułów Wydawnictwa W.A.B. w czerwcu 2011

1. Kartki z pamiętnika młodej mężatki – Magdalena Samozwaniec
2. Głodne kawałki. Kill Grill 2 – Anthony Bourdain
3. Długi weekend - Wiktor Hagen
4. Big Sur – Jack Kerouac
5. Dziecko w lustrze. Świat dziecka od narodzin do lat trzech – Charles Fernyhough

http://wab.com.pl/?showNewsPlus=151&f=wRekomendacja Kartek z pamiętnika młodej mężatki Magdaleny Samozwaniec

Zapraszamy do wysłuchania rekomendacji Rafała Podrazy, ciotecznego wnuka Magdaleny Samozwaniec, który opowiada o Kartkach z pamiętnika młodej mężatki. Książka napisana w formie pamiętnika, kipi emocjami i skrzy się humorem.

http://wab.com.pl/?showEvent=125&c=13Trailer do książki Głodne kawałki. Kill Grill 2

Obłąkany kucharz?! Soczysty język! Autor bestsellerowej książki Kill Grill, znany w Polsce gospodarz programów podróżniczo-kulinarnych, powraca w brawurowym stylu!

Anthony Bourdain rozwija i kontynuuje rozważania ze swoich poprzednich książek, opisuje wyprawy kulinarne i potrawy regionalne, krytycznie odnosi się do różnych zjawisk związanych ze współczesną kuchnią. Zapraszamy do obejrzenia trailera i do lektury książki.

http://wab.com.pl/?showMultimediaMovie=61&c=8Blogerzy o Długim weekendzie Wiktora Hagena

Hagen napisał świetny kryminał. Wiarygodnie osadzony w polskich realiach, z niebanalnymi zwrotami akcji i całym wachlarzem oryginalnych postaci, z których chyba największym indywiduum jest Marian, dla przyjaciół Mario, wspólnik Nemhausera. W przerwach od bluzgania na lewo i prawo oraz rzucania luźnych komentarzy na temat otaczającej go rzeczywistości (…) w głowie ma tylko jedno: czerwoną lampkę z napisem „jeść!” – Kuchareczka, bookmeacookie.blogspot.com.

Poznaj opinie czytelników-blogerów poświęcone znakomitemu kryminałowi Wiktora Hagena Długi weekend oraz zobacz trailer promujący drugi tom warszawskiego cyklu z komisarzem Nemhauserem.

http://wab.com.pl/?ECProduct=1137Felieton Zygmunta Miłoszewskiego na łamach Newsweek Kobieta

Zasada jest taka, że z krytykami się nie dyskutuje. Ale są chwile, kiedy poziom niekompetencji, agresji i buractwa osiąga takie rejestry, że nie sposób się zamknąć, nawet w imię gwarantujących spokój zasad. Kiedy nie pomaga nawet słynny aforyzm Tuwima o ripoście, mezaliansie i psie – Zygmunt Miłoszewski.

Zapraszamy do lektury najnowszego felietonu Zygmunta Miłoszewskiego Krytycy, którzy nienawidzą kobiet na łamach Newsweek Kobieta (2.07.11).

http://wab.com.pl/?showNewsPlus=831&f=wZapraszamy

Wydawnictwo W.A.B.

promocja@wab.com.plJustyna Kawalec – promocja serii: z wagą, archipelagi, Fortuna i Fatum, terra incognita, literatura polska poza seriami, j.kawalec@wab.com.pl

 

 

     

 

 


Podziel się
oceń
0
0
Tagi: wab, egida

komentarze (7) | dodaj komentarz

WAB , sprzed 3 dni!!! "Miłosz i Putrament. Żywoty równoległe" Emila Pasierskiego oraz "Kartki z pamiętnika młodej mężatki" Magdaleny Samozwaniec już w księgarniach!

sobota, 02 lipca 2011 16:15

Nieco spoźnione info;)

 

"

Szanowni Państwo,

W 100. rocznicę urodzin Czesława Miłosza zapraszamy Państwa do lektury książki Emila Pasierskiego

Miłosz i Putrament.

Żywoty równoległe.

seria Fortuna i Fatum 

 

 

 

  Emil Pasierski odgrywa w swojej pracy rolę detektywa, posługując się m.in. historyczną metodą „krytyki źródeł”. Nie dowierza wypowiedziom bezpośrednim, konfrontuje ze sobą rozmaite świadectwa, pochodzące z różnych lat, nieufny, sceptyczny, nigdy do końca nieusatysfakcjonowany, doczytuje się w tekstach zatajonych czy ukrytych treści. Uparcie docieka, na przykład, kiedy i w jakim miejscu doszło do pierwszego spotkania poetów. Jakie były źródła kryzysu ideologicznego Miłosza i Putramenta w latach trzydziestych. A nawet – w jakich okolicznościach doszło między nimi wówczas do bokserskiego pojedynku!

prof. Aleksander Fiut

 

  Czesław Miłosz – poeta i eseista, laureat Nagrody Nobla, emigrant. Jerzy Putrament – pisarz i publicysta, dygnitarz partyjny, prominent życia literackiego Polski Ludowej. W świadomości literaturoznawców występują niezmiennie jako antagoniści.

Poznali się na studiach w Wilnie, gdzie obaj należeli do grupy Żagary. Przez lata ich relacje były mniej lub bardziej przyjazne, przełom nastąpił w 1950 roku, kiedy Putrament miał swój udział w próbie zatrzymania Miłosza w kraju. Rozpoczął się wówczas okres zdecydowanej wrogości, czemu obaj niejednokrotnie dawali wyraz w publikowanych tekstach.

Emil Pasierski pokazuje, że stosunki łączące tych dwóch autorów nie były jednoznaczne. Odtwarza siedemdziesięcioletnią historię ich wzajemnych relacji w kontekście życia społecznego, politycznego i kulturalnego Polski. Bada twórczość, analizuje dokonywane wybory. Niezwykle bogata spuścizna piśmiennicza pozostawiona przez bohaterów biografii pozwala stwierdzić istnienie pomiędzy nimi „dziwnego związku miłości–nienawiści”, i uzmysławia zarazem, dlaczego tak trudno rozwikłać ów „węzeł psychiczny”.

Żywoty równoległe to nie tylko historia kontaktów Miłosza i Putramenta, to także próba przedstawienia losów dwudziestowiecznego intelektualisty z Europy Środkowo-Wschodniej.
Czesław Miłosz – poeta i eseista, laureat Nagrody Nobla, emigrant. Jerzy Putrament – pisarz i publicysta, dygnitarz partyjny, prominent życia literackiego Polski Ludowej. W świadomości literaturoznawców występują niezmiennie jako antagoniści.

Poznali się na studiach w Wilnie, gdzie obaj należeli do grupy Żagary. Przez lata ich relacje były mniej lub bardziej przyjazne, przełom nastąpił w 1950 roku, kiedy Putrament miał swój udział w próbie zatrzymania Miłosza w kraju. Rozpoczął się wówczas okres zdecydowanej wrogości, czemu obaj niejednokrotnie dawali wyraz w publikowanych tekstach.

Emil Pasierski pokazuje, że stosunki łączące tych dwóch autorów nie były jednoznaczne. Odtwarza siedemdziesięcioletnią historię ich wzajemnych relacji w kontekście życia społecznego, politycznego i kulturalnego Polski. Bada twórczość, analizuje dokonywane wybory. Niezwykle bogata spuścizna piśmiennicza pozostawiona przez bohaterów biografii pozwala stwierdzić istnienie pomiędzy nimi „dziwnego związku miłości–nienawiści”, i uzmysławia zarazem, dlaczego tak trudno rozwikłać ów „węzeł psychiczny”.

Żywoty równoległe to nie tylko historia kontaktów Miłosza i Putramenta, to także próba przedstawienia losów dwudziestowiecznego intelektualisty z Europy Środkowo-Wschodniej.


   

Dziś (czyli od środy. przyp. blogera) także w księgarniach pojawiła się książka Kartki z pamiętnika młodej mężatki

Magdaleny Samozwaniecwstęp Rafał Podraza

posłowie Jan Wróbel

literatura faktu, seria „z drzewem”  

 

 

  

 

Humoreska to raczej gorzka. Znana ze złośliwości i inteligencji pisarka przedstawiła zamach majowy jako wydarzenie tragikomiczne. […] Dzisiejszego czytelnika może zdziwić następująca obserwacja: niespecjalnie miano pretensje do Piłsudskiego o to, że tyle osób zginęło podczas dni majowych. Wojenno-powojenne losy Polaków pokazywały, że ludzkie życie jest tanie, za to honor jest bezcenny. Przede wszystkim jednak uznawano, że w polityce walka ma prawo wychodzić z ram konstytucji. Zginęli, bo nie chcieli, by ktoś powiedział o nich, że brakuje im charakteru. A gapie? Ciekawscy stracili życie na własną prośbę…
Jan Wróbel (z „Posłowia”) 

 

 

Warszawy czar i Kazio-talizman, czyli o przewrocie majowym z perspektywy hotelowego okna. Magdalena Samozwaniec przedstawia beztroską Mimi Bigourdan, z domu Bączkowską − a właściwie Mimi przedstawia się sama: „Postanowiłam pisać pamiętnik, aby utrwalić swoje wrażenia pierwszych dni w Polsce po długoletnim pobycie w Paryżu”. Mimi kocha Warszawę, przyjaciel Kazimierz mówi o miłości, pamiętnik kipi emocjami i skrzy się humorem.

Wrażeń jest bez liku, a wszystko szalenie zabawne. Zaskoczona wydarzeniami Mimi na swój sposób interpretuje sytuację obserwowaną zza firanek hotelu „Bristol” (a jeszcze do tego uruchamia wyobraźnię).

Rzecz o przewrocie majowym z 1926 roku – niezwykle przewrotnie.

A poza tym o doktorach, kokietowaniu i bólu istnienia.Zapraszam do lektury,


Justyna Kawalec
Dział Promocji 
(serie: z wagą, archipelagi, Fortuna i Fatum, terra incognita, literatura polska poza seriami)
 

 

.......................................................................................................................

     


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Akruaności z W.A.B.

sobota, 02 lipca 2011 15:54

"

Szanowni Państwo,

Zapraszamy na I Darłowskie Dni z Dobrą Książką, gdzie możecie Państwo spotkać czołowych polskich pisarzy kryminałów: Marka Krajewskiego, Mariusza Czubaja, Marcina Wrońskiego i prof. Tadeusza Cegielskiego. Spotkania odbędą się w dniach 6-8 lipca.

http://wab.com.pl/?showNewsPlus=820&f=wPremio Acerbi dla Joanny Olczak-Ronikier

25 czerwca, w sobotę, w Castel Goffredo, Joanna Olczak-Ronikier odebrała włoską nagrodę literacką Premio Acerbi za wspomnieniową książkę o rodzinie Mortkowiczów – W ogrodzie pamięci. Nominację do nagrody zdobył również Marek Krajewski za Śmierć w Breslau. Autorom gratulujemy!

http://wab.com.pl/?showNewsPlus=822&f=wSukces Piaskowej Góry Joanny Bator w Niemczech!

29 czerwca, w środę, poznamy laureata międzynarodowej nagrody literackiej German International Literary Award Haus der Kulturen der Welt 2011, do której nominowano niemiecki przekład Piaskowej Góry Joanny Bator, w tłumaczeniu Esther Kinsky (Suhrkamp Verlag 2011). Książka została wybrana do finału spośród 111 zgłoszonych tytułów. Gratulujemy!

http://wab.com.pl/?showNewsPlus=812&f=wJózef Hen w Nowym Wspaniałym Świecie

4 lipca, w poniedziałek, o godzinie 19.00, odbędzie się debata wokół postaci Boya-Żeleńskiego w 70. rocznicę jego śmierci, z udziałem Józefa Hena, autora książki Boy-Żeleński. Błazen – wielki mąż.

http://wab.com.pl/?showNewsPlus=824&f=wWakacyjna kolekcja Lato z kryminałem

Wydawnictwo W.A.B. oraz tygodnik Polityka zapraszają do dobrych punktów sprzedaży prasy oraz na stronę www.skleppolityki.pl – co dwa tygodnie ukazywać się będą kolejne tomy kolekcji powieści detektywistycznych Lato z kryminałem. Nową, 7-tomową kolekcję otworzyła powieść Z zamkniętymi oczami Gianrica Carofiglio. Już niebawem ukażą się również: Piąta kobieta Henninga Mankella (6 lipca), Pod Przechytrzonym Lisem Marthy Grimes (20 lipca), Wilcza wyspa Tomasza Konatkowskiego (3 sierpnia), Grobowa cisza Arnaldura Indriðasona (17 sierpnia), Płotki giną pierwsze Aleksandry Marininy (31sierpnia), Morderstwo pod cenzurą Marcina Wrońskiego (14 września). Zapraszamy do lektury.

http://wab.com.pl/?showNewsPlus=823&f=wZmysłowa Seria poleca Jedenaście tysięcy pałek, czyli miłostki pewnego hospodara Apollinaire’a

Lubieżna zabawa, prześmieszne przygody rumuńskiego arystokraty, który przyjeżdża do Paryża w poszukiwaniu przygód, sławy i seksualnego zaspokojenia zachwycają humorem i odwagą w opisie orgii. To także pastisz literatury wyklętej, dzięki talentowi Apollinaire'a podniesiony do rangi wybitnej prozy.

http://wab.com.pl/?ECProduct=1161&v=_twKartki z pamiętnika młodej mężatki Magdaleny Samozwaniec już w środę w księgarniach

Warszawy czar i Kazio-talizman, czyli o przewrocie majowym z perspektywy hotelowego okna. Magdalena Samozwaniec przedstawia beztroską Mimi Bigourdan, a właściwie Mimi przedstawia się sama: Postanowiłam pisać pamiętnik, aby utrwalić swoje wrażenia pierwszych dni w Polsce po długoletnim pobycie w Paryżu. Pamiętnik kipi emocjami i skrzy się humorem. Wrażeń jest bez liku, a wszystko szalenie zabawne.

http://wab.com.pl/?ECProduct=1141&v=_twMagiczna wycieczka z Baśnioborem

Jeśli fascynuje Cię świat czarodziejskich istot i tajemnych miejsc pełnych magii przeczytaj Baśniobór i wymyśl hasło reklamujące książkę. Główną nagrodą w konkursie jest magiczna wycieczka do parku rozrywki. Szczegóły znajdziesz na stronie: www.basniobor.pl.

http://wab.com.pl/?showNewsPlus=770&f=wWywiad z Danielem Odiją na łamach Gazety Wyborczej

Polityka w ogóle nie jest ważna, a jednak potrafi zniszczyć życie. Literatura nie jest potrzebna do życia, a jednak stwarza byty. Dla mnie polityka to cyrk, który w ogóle mnie nie interesuje. Literatura pomaga mi w życiu, choć to czasami wyczerpujący nałóg. Polityka to natrętna mucha, która zasługuje tylko na to, by trzasnąć ją w łeb książką – Daniel Odija, nominowany do Nagrody Nike za powieść Kronika umarłych.

http://wab.com.pl/?showNewsPlus=826&f=wZapraszamy

Wydawnictwo W.A.B.

promocja@wab.com.pl

...........................................................................................................................................

      


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Nowe przekłady Szekspira jesienią nakładem Wydawnictwa W.A.B.

poniedziałek, 20 czerwca 2011 19:09

 

Wydawnictwo W.A.B. rozpoczyna edycję dramatów

Williama Szekspiraw nowych przekładach

Piotra Kamińskiego,

pod redakcją naukową Anny Cetery.

W roku 2011 ukażą się dwie sztuki:

Makbet (premiera 12 października)

i Wieczór Trzech Króli (premiera 2 listopada).

Nowa seria otwiera trzecie stulecie polskiej

recepcji Szekspira i powstaje u progu jubileuszu 400-lecia śmierci

dramatopisarza (zmarł w 1616 roku).

W przekładach Piotra Kamińskiego [...] odnalazłem to, co mnie w tej poezji

najbardziej zachwyca: jej rytm, bogactwo i płynność, a zwłaszcza jej energię.

Roman PolańskiNaturalny puls i przejrzystość znaczeń, bez żadnych uproszczeń;

dla aktora tekst taki to błogosławieństwo.

Andrzej Seweryn///////////////////////////////////////////////////////////////////////

W ostatnioą sobotę, 18 czerwca, na dużej scenie Teatru Polskiego w Warszawie, 

odbyła się premiera sztuki WIECZÓR TRZECH KRÓLI, 

w przekładzie Piotra Kamińskiego.   

 

 

 

 

 


Agnieszka Słowik

Dział Promocji

(patronaty medialne, promocja serii z miotłą

i literatury obcej poza seriami)Wydawnictwo W.A.B. Sp. z o.o.

ul. Usypiskowa 5, 02-386 Warszawa

 

.........................................................................................................................

      


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (12) | dodaj komentarz

W.A.B. cz II. zaproszenie na jutrzejsze spotkanie z Joanną Olczak-Ronikier. od Justyny Kawalec

poniedziałek, 20 czerwca 2011 18:04

sobota, 20 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  19 975  

Lubię to

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

O moim bloogu

Audycja Literacka Parnas to przegląd nowości i zapowiedzi z kilku polskich wydawnictw literackich oraz program informujący o wydarzeniach związanych z literaturą odbywających się na Górnym Śląsku (nie...

więcej...

Audycja Literacka Parnas to przegląd nowości i zapowiedzi z kilku polskich wydawnictw literackich oraz program informujący o wydarzeniach związanych z literaturą odbywających się na Górnym Śląsku (nie jest to reguła). Oparta jest na współpracy z nastepującymi wydawnictwami literackimi: Fabryka Słów Wydawnitwo Uniwersytetu Śląskiego W.A.B. Telbit SOL Fa-Art i instytucjami: Biblioteką Śląską, MBP Katowice MBP Zabrze oraz portalem www.espinacz.pl

schowaj...

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Statystyki

Odwiedziny: 19975
Wpisy
  • liczba: 126
  • komentarze: 200
Bloog istnieje od: 2715 dni

Więcej w serwisach WP

Ale seriale

Pytamy.pl